Félsz a baba fürdetésétől? Nem tudod, hogyan fogj hozzá? Lépésről lépésre elmondjuk, mit kell tenned, hogy a babafürdetés igazi öröm legyen a családnak.
A kórházból hazatérve, kezedben a törékenynek tűnő kisbabáddal, állsz a babakád mellett, és nem tudod, hogyan is kezdj hozzá a fürdetéshez. Te is ebben a cipőben jársz? Segítünk. Ha megfordultak a fejedben az alábbi kérdések, olvass tovább.
- Megfelelő-e a víz mennyisége és hőmérséklete?
- Nem árt-e a babámnak a választott fürdetőkrém?
- Milyen gyakran mossam meg a fejbőrét?
- Mennyi ideig fürdessem?
Sok-sok apró, de fontos kérdés. Megnyugtatlak, nem vagy egyedül a bizonytalanságoddal! A legtöbb szülő kisebb-nagyobb pánikot él át, amikor a babáját fürdeti, és még nem rutinos. Azonban könnyen bele lehet jönni, csak néhány apróságot kell betartanod.
Babafürdetési kisokos
- Mikortól fürdessük?
Mivel a köldökcsonkot a seb leeséséig nem szabad víz alá tenni vagy bő vízzel lemosni, ezért gyakori, hogy a szülők csak a csonk leesése után kezdik fürdetni a babát. Ne várj addig! A babát a víz az anyaméhre emlékezteti, így nagy örömöt tud nekik okozni a fürdés. Nyugodtan fürdetheted őt tehát a születéstől kezdve is, csak vigyázz a köldökcsonkra, hogy az ne ázzon a vízben. Készíts kevés fürdővizet, és tartsd jól a babát. Remek segítség a HerbArting pancsikendő, amely lágy, ökotex anyagokból készült, és amellyel könnyen megtisztítható a baba bőrét.
- Ellenőrizd a hőfokot!
Általánosan elterjedt, hogy a víz hőmérséklete akkor megfelelő, ha a könyökünknél sem hidegebbnek, sem melegebbnek nem érezzük azt a saját testhőmérsékletünknél (ez kb. 36-37 fok). A babák azonban nem ismerik ezt a bölcsességet, ezért lehetnek olyan „renitensek” közöttük, akik sírással reagálnak erre a nagy gonddal kiválasztott, ideálisnak tűnő hőfokra. Ilyenkor próbálkozz egy kicsit hidegebb, de természetesen nem jéghideg vízzel! Sok baba megnyugszik tőle. Minél kisebb a különbség a fürdőszoba levegője és a víz hőmérséklete között, annál kevésbé fog a baba fázni.
- Mennyi vízben fürdess?
Kezdetben, főleg a köldökcsonk miatt, épp csak egy kevés vízzel fürdess. Formálj a kezedből kanalat, így a baba olyan testrészeire is el tudod juttatni a vizet, amelyek nem érnek bele a „hullámokba”. Amikor már nagyobb a baba, nyugodtan engedhetsz majd több fürdővizet is: ebben örömmel fog majd pancsikolni, csapkodni, s közben nagyokat kacagni. Alapszabály azonban, hogy soha ne hagyd egyedül a vízben, egyetlen tizedmásodpercre se lépj el mellőle. Tartsd folyamatosan, nehogy megcsússzon. Ne feledd, alacsony vízben is érheti baj!
- Válassz káros anyagoktól mentes babakozmetikumokat!
Keverj el a fürdővízben egy kis babafürdetőt! A drogériákban kapható szerek mesterséges összetevőket, bőrirritáló hatású alapanyagokat és illatanyagokat tartalmaznak, amelyek veszélyesek a baba egészségére.
Ezért fejlesztettem ki az alábbi natúr fürdetőszereket, amelyek kivétel nélkül károsanyagmentesek és nem tartalmaznak mesterséges anyagokat.
A HerbArting fürdetőkrém az érzékeny, atópiás vagy ekcémás bababőrre nyújt megoldást. Nincs benne irritatív anyag, mégis tisztít, így egészen újszülöttkortól használhatod.
- A HerbArting kamillás babafürdető kifejezetten a már kúszó-mászó babák igényei szerint készült: lágyan tisztít, de képes a földön összeszedett koszt is eltávolítani. Ráadásul használható habfürdőként, samponként és tusfürdőként is.
- A HerbArting habfürdető alapja egy lágyan habzó kókusztenzid, amellyel a babád nyugodtan élvezheti a hab nyújtotta vidám perceket anélkül, hogy veszélyeztetnéd az egészségét.
- Mely testrészeket fürdessük a legalaposabban?
Az egészen pici babák még nem ülnek homokozóban, nem másznak négykézláb a fűben, így nem is igazán koszosak. A fürdetés inkább csak hozzászoktatás az esti rutinhoz. Ettől függetlenül azonban néhány testrészre érdemes nagyobb figyelmet fordítani.
- Minden fürdéskor alaposan mosd meg a nemi szervek és a végbél környékét, de mindig az utóbbit hagyd a végére!
- Az ökölbe szorított, nyálas, anyatejes kis tenyér redőiben, és a nyak redőiben is baktériumok bújhatnak meg, ezeket is mosd meg alaposan.
- Hajmosás heti 1-2 alkalommal
Azoknál a babáknál, akiknek alig akad néhány szál hajuk, túlzásnak tűnhet a heti 1-2 alkalom. A koszmó azonban a hajszálak számától függetlenül is megjelenik, ezért fontos a fejbőr rendszeres tisztítása.
A HerbArting koszmó elleni babasamponja finom mandulaolajjal, minőségi sheavajjal és hámlasztó fűzfakivonattal ápolja a baba érzékeny fejbőrét. Garantáltan eltünteti a koszmót!
A babasampont itt tudod megrendelni.
- A vízből kivéve töröld a babát szárazra!
A hajlatokra, könyök, nyak, fül mögötti részekre, lábujjak közére fordíts nagy figyelmet, mert ha a bőr ezeken a helyeken nedves marad, könnyen kipirosodik, bepállik, gombásodik.
+1. Bababarát hozzáállás
A Suttogó titkai című nagysikerű csecsemőgondozási könyvben van néhány remek tipp a fürdetésről, amelyet érdemes megfogadni. A könyv szerint a babát ne a szokásos hátradöntött testhelyzetben helyezzük a fürdőkádba, mert úgy kiszolgáltatottnak érzi magát és sírni fog. Háttal érkezni egy babának a kádba ugyanolyan félelmetes érzés, mintha nekünk háttal kellene beleugranunk az úszómedencébe. Ehelyett a következőket tegyük:
- Ültessük az egyik tenyerünkbe.
- Enyhén előredőlt testhelyzetében a másik tenyerünkkel a mellkasát tartsuk meg.
- Tegyük így a kádba.
- Amikor már benne van a vízben, a tenyerünket a tarkójára csúsztatva döntsük lassan hátra. Ha így járunk el, a baba biztonságban érzi majd magát és általában nem is sír. Meghittebb lesz számára a fürdés.
- Amint hátradöntjük, szabad kezünkkel rögtön egy bevizezett mosdókesztyűt tehetünk a baba mellkasára, hogy ne fázzon.
- A fürdés végén ugyanúgy előredöntött helyzetben érdemes kivenni a babát a kádból és puha törölközőbe bugyolálva a pelenkázóra vinni, szárazra törölni, majd felöltöztetni.
Ezt olvastad már?
Miért van szükség babafürdetőre?