Már a pocakban is érdemes figyelni a baba egészségére! Az egészséges táplálkozáson túl a veszélyes anyagoktól mentes kozmetikumok választásával is tudunk tenni a baba biztonságáért.
A kismamák bőre is sokkal érzékenyebb a várandósság ideje alatt. A terhességi hormonok fellazítják a bőr kötőszövetét, ezért különösen fontos, hogy megfelelő kozmetikumokat használjunk. A terhesség hónapjaiban a bőr helyenként elszíneződhet, leggyakrabban a sötétebbé váló mellbimbó és a hason lévő hosszanti barnás vonal látványos. Sok kismamánál azonban más bőrterületeken is pigmentfoltok jelenhetnek meg.
A kismamáknak tilos napozniuk?
Bár a nyár általában eleve meleg, a kismamák a 35 fokos kánikulát még forróbbnak, akár 45 fokosnak is érezhetik. Érthető, ha ilyenkor a kismamák is strandra mennek, vagy könnyedebben öltözködnek.
Elterjedt azonban egy tévhit, miszerint kismamaként tilos napozni. Ez azonban butaság. Bizonyos bőrápolási szabályokat viszont mindenképp be kell tartani!
Kismamaként jobban figyelj a megfelelő bőrápolásra!
A kismamának ugyanúgy nem tesz jót a déli órákban a tűző nap, mint mindenki másnak. A napozás ugyanis nem a magzatnak árt, hanem a leendő anyuka bőrének.
A terhesség során a hormonális változások a bőrt érzékenyebbé teszik, így megnő
- a leégés veszélye,
- a bőrirritációk,
- pigmentfoltok,
- napallergia kialakulásának kockázata.
Ezek a magzatot nem érintik, viszont a túlzásba vitt napozás mellékhatásai, mint a kiszáradás, napszúrás, az anya testének túlságos felmelegedése igen!
Kismamaként is használj
- fizikai védelmet nyújtó,
- mesterséges alapanyagoktól mentes,
- természetes naptejet.
A HerbArting természetes kozmetikumai között találsz is megfelelő napozó tejet.
Kismamaként festhetem a hajamat?
Szintén tévhit, hogy a terhesség alatt tilos hajat festeni. Kötelező viszont alaposan megválasztani, milyen terméket használunk. A hajszínezőkben, hajfestékekben gyakran előfordulnak egészségre káros összetevők, amelyek a fejbőrön át felszívódva bekerülnek a véráramba, így az eleve érzékenyebb szervezetnek árthatnak. Hogy a magzatra is veszélyesek lennének-e, arról sajnos még nem áll rendelkezésre elég tényadat.
Ha biztosra szeretnénk menni, az első 12 hétben legyünk inkább óvatosak. Ilyenkor fejlődnek ki ugyanis a magzat szervei, idegrendszere, ezért ilyenkor csökkentsük a kockázatot. A 2-3. trimeszterben már kevésbé veszélyesek a hajfestékek, hajszínezők, de legjobb, ha természetes alapanyagú színezéket vagy bio hajfestéket használunk.
Ezeket a veszélyes anyagokat kerüld el:
- formaldehid, amely erősen bőrszárító hatású;
- kőszénkátrány, amely a sötét hajfestékek alapanyaga;
- DMDM hydantion, amely bizonyos tesztek szerint rákkeltő.
Nem tudom, te hogy vagy vele, de én kismamaként esélyt sem adnék a rákkeltő szereknek a hajfestékekben sem. Akkor is, ha még nem minden termék kapcsán bizonyított, hogy veszélyes-e.
Mit használjunk striák esetén?
A kismamák bőre gyakran extra száraz, és nagyon kellemetlenül viszket. Vigyázzunk azonban, milyen kozmetikumokkal próbálunk ezen az állapoton változtatni. Ne használjunk káros anyagokkal teli testápolókat!
A pocak a legkritikusabb bőrfelület, ráadásul a 9 hónap alatt jelentős mértékben tágul, így különösen finom gondoskodást igényel. De mit lehet tenni a kialakuló striák ellen?
Olajokkal kenni a pocakot nem praktikus, hiszen
- kellemetlen szagú,
- nem szívódik be teljesen a bőrbe, valamint
- foltot hagy a ruhán.
A legjobb választás
- a természetes alapanyagokból készült,
- minden veszélytől mentes,
- azonnal felszívódó babatestápoló.
Igen, a kismama felnőtt bőrére is! Itt tudod megrendelni.
Mit használjunk száraz bőr esetén?
Mindenképpen kerüld a bőrirritációt okozó, habos, erősen illatosított termékeket. A habot a már széles körben mumusként ismert SLS és SLES adja. Ezek a szerek „túltisztítanak”, azaz lemarják a bőr természetes zsír- és védőrétegét. Irritációt váltanak ki, bőrszárazságot, viszketést okoznak.
Az erős illatú tusfürdők, szappanok sem kismama-barát kozmetikumok. A bennük levő parfümök pontos összetétele nem ismert, veszélyt jelenthet a magzatra is.
Kismamáknak fürdéshez javasolt a HerbArting fürdetőkrém, amely teljesen illatanyagmentes, viszont tele van tápláló anyagokkal, ráadásul később a baba fürdetésénél is használhatjuk.
Szőrtelenítés kismamaként?
A várandósság alatt nagyon sok vizsgálatra kell járnia a kismamának, és bár megoszlanak erről a vélemények, sokan érzik úgy, hogy minden orvosi rendelőbe csak szőrtelenül léphetnek be. A kismama bőre azonban amúgy is szárazabb a korábban megszokottnál, és sokszor viszket is.
A szőrtelenítőkrémek
- nagyon sok irritatív anyagot tartalmaznak,
- fokozzák a bőr érzékenységét,
így ezeket mindenképpen kerüljük el.
Az epilálás, borotválás, gyantázás még inkább kiszárítja a bőrt, ráadásul védtelenebbé teszi azt a veszélyes szerekkel szemben.
Ezért nagyon fontos, hogy szőrtelenítés után bőrnyugtató, ápoló krémet használjunk a szárazság csökkentésére. Az új HerbArting balzsam borotválkozás után tökéletes megoldás erre a problémára is.
Ezt olvastad már?
Mivel ápold a babád bőrét nyáron?