A sütik szeretnek a kedvedben járni: igyekeznek minél kényelmesebbé tenni a böngészésedet. A gombra kattintva elfogadhatod a használatukat, a feliratra kattintva pedig beállíthatod, hogy milyen sütiket szeretnél engedélyezni.

Pöttyök, foltok, kiütések a baba bőrén? Ne pánikolj!

Te is megijedsz, ha egy új pöttyöt, foltot, kiütést veszel észre a babádon? Ne tedd, pánikra általában semmi ok. Az újszülöttek bőre az első hónapokban tanul meg alkalmazkodni az anyaméhen kívüli világhoz. Eleinte nem tudja a hőt szabályozni, azaz nem tud izzadni, nincs felkészülve a fertőzések elleni védelemre, a káros anyagokkal teli, irritáló kozmetikumokra pedig végképp nem. Ezért jelenhetnek meg rajta kiütések, amelyeket az alábbiakban részletesen foglalkozunk. 

baba kiütések

Minden babán vannak pöttyök, foltok, kiütések

Az újszülött bőre tehát még éretlen, a számára ismeretlen ingerekre pöttyök, foltok, elszíneződés útján reagál. Szinte nincs is olyan baba, amelyiknél időnként ne jelenne meg ilyen-olyan bőrelváltozás.

Természetes, hogy a szülők ilyenkor megijednek, hiszen nem tudhatjuk, hogy betegség áll-e a háttérben, vagy teljesen természetes folyamatokról van szó. A bőrelváltozások jelentős része azonban ártalmatlan, csak nagyon kis részük utal valamilyen betegségre.

Nézzük is meg, milyen bőrelváltozások jelenhetnek meg a babán, és mikor forduljunk emiatt orvoshoz:

Tejkiütés vagy tejallergia

Amikor a néhány napos baba arcán apró piros vagy fehéres kiütések jelennek meg, a legtöbb szülő rögtön valamilyen allergiára gondol.  Pedig ezektől nem kell megijedni, nem allergiás reakcióra utalnak. Általában az első hónapokban jelentkeznek, amelyet rendszerint az anyatej vagy a tápszer okoz.  

Ugyanakkor előfordul, hogy az édesanya által elfogyasztott tejtermékek, amelyek az anyatejen keresztül bejutnak a csecsemő szervezetébe, érzékenységet okoznak a babánál. A tápszeres babák esetében is előfordulhat ez, hiszen a tápszerek többnyire tehéntej-alapúak.

baba kiütés

A tünetek közötti különbségek

Az ártalmatlan tejkiütés és a nem annyira ártalmatlan tejallergiás reakció jól elkülöníthető egymástól.

  • A tejkiütés csak az arcon, nyakon szokott megjelenni, fehéres-sárgás színű.
  • Ezzel szemben, ha a baba tejallergiás, a kiütések és bőrelváltozások az egész testét beborítják. Ráadásul az allergia vagy ételintolerancia más tünetekkel is jár, pl.
  • fáj a baba hasa,
  • puffad,
  • hasmenése van,
  • elszíneződik,
  • vagy ritka, de komolyabb esetben akár véres is lehet a széklete.

Gólyacsípés

A „gólyacsípés” néven ismert piros foltok többnyire a tarkón jelentkeznek, de előfordulhatnak az orr tövében, a homlok, az orrnyereg és a szemek környékén is. A jelenség az apró, táguló erecskékből jön létre, amelyek elszíneződnek, amikor a baba sír vagy más miatt erőlködik. Ez a bőrelváltozás a baba első életévében szokott látványos lenni, később elmúlik.

Újszülöttkori kiütések az arcon, orron

Az újszülöttek verejtékmirigyei még nem működnek, így nem tudják izzadással hűteni a testet. Ez az első időszak (1-3 hónapos kor) apró fehér-sárga pöttyökkel járhat, amelyek az arcon és az orron jelennek meg. Nem okoznak viszketést, nem kell nyomkodni és fertőtleníteni sem őket.

A párhetes babákon megfigyelhetünk serdülőkori pattanásokhoz hasonló bőrelváltozásokat is, amelyek az anyai hormonok hatására alakulnak ki, és teljesen ártalmatlanok. Ne ijedjünk meg tőlük.

Melegkiütés

Ha a baba lázas, esetleg párás, meleg helyen tartózkodik, piros hólyagocskák keletkezhetnek az arcán, hátán, popsiján. Ezeket hívjuk melegkiütéseknek.

  • HerbArting popsikenőcs 150 mlVáltoztassunk a baba környezetének hőmérsékletén és páratartalmán,
  • a már hólyagos testrészeken pedig bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő popsikenőcs és jól szellőző babaruha segítségével regeneráljuk a bőrt.

A melegkiütés el is tud fertőződni, ezért oda kell rá figyelni.

Pelenkakiütés

A túl szoros vagy a ritkán cserélt pelenka pelenkakiütéseket okozhat. Természetesen az nem gond, ha megjelenik néhány apró piros dudor, de ne várjuk meg, amíg a combhajlat és az egész babapopsi kiütéses lesz.

  • Cseréljünk pelenkát 2 óránként,
  • töröljük szárazra a baba bőrét a pelus alatti területen, és
  • mindenképpen használjunk jó minőségű, bőrbarát popsikenőcsöt

Ekcéma

Hámló, piros, száraz a baba bőre? Ráadásul nedvet ereszt és viszket is? Ez valószínűleg az ekcéma, atópia jele. Leggyakrabban az arcon fordul elő, de a hajlatokban is jelen lehet. Az ekcémát teljesen meggyógyítani nem tudjuk, de a baba számára kínzó tüneteket (pl. viszkető bőr) kezelhetjük, így visszaszoríthatjuk.

Sokat segít,

babakiütések

Ha a fenti tüneteket észleljük, mindenképp forduljunk orvoshoz.

Mikor aggódjunk a pöttyök, foltok, kiütések miatt?

Bár a legtöbb bőrelváltozás nem utal súlyos betegségre, van, amelyiket érdemes komolyan venni. Figyeljük meg a baba bőrén megjelenő pöttyöket, foltokat, kiütéseket, és ha a következőket tapasztaljuk, forduljunk orvoshoz!

  • Ha a megjelenő hólyagok nedvedzenek, főleg, ha nem átlátszó, hanem sárgás folyadék van bennük, az fertőzés jele lehet.
  • Az egész testre kiterjedő, piros, lila pöttyök vírusra vagy bakteriális fertőzésre utalhatnak, amely akár súlyos lefolyású is lehet.

Ilyenkor ne habozzunk orvoshoz fordulni, hogy megelőzzük a nagyobb bajokat.

Ezt olvastad már?

Erre ügyelj, ha babakozmetikumot vásárolsz!

Mitől bűzlik a gyógyszertári popsikenőcs?

Mivel ápold a babád bőrét nyáron?

Tartalomhoz tartozó címkék: cikk
Az oldal tetejére