Ekcémás a babád? Piros, száraz, esetleg hólyagos a bőre? Nem tudod, mi az oka? Nem tudod, hogy kezeld az ekcéma tüneteit? Cikkünk ebben segít.
Segítség, ekcémás a baba!
A te gyereked is ekcémás? Anyaként szomorú látnod, ahogy szenved a tünetektől? Száraz, kipirosodott a bőre, sokat vakaródzik, rossz a közérzete és fájdalmai vannak? A rossz hír, hogy az ekcéma a tudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható. A jó hír, hogy a kínzó tüneteket azonban jól lehet (és kell is) enyhíteni. Mutatjuk, hogyan.
Mi az ekcéma?
Az ekcéma, vagy más nevén atópia, atópiás dermatitisz (https://hu.wikipedia.org/wiki/At%C3%B3pi%C3%A1s_dermatitis), egyfajta bőrgyulladás. Tünetei rettentő kellemetlenek, különösen egy kisgyerek számára. A betegség a felnőtteket is érinti, de kisgyermek- és csecsemőkorban a leggyakoribb.
Az ekcéma tünetei
Az ekcéma könnyen összetéveszthető más bőrbetegséggel, ezért az alábbiakra ügyeljünk:
1. Az ekcéma legenyhébb tünete az apró bőrpirosodás.
2. A leggyakoribb jel, hogy apró, viszkető kiütések ütik fel a fejüket. Először csak kis területen, majd szétszóródva.
3. A bőr száraz, hámlik vagy kipirul, ami gyakran erős viszketésérzettel járhat együtt.
4. Súlyosabb esetben ezek a száraz kiütések felhólyagosodnak, kifakadnak, a bőr megvastagszik és kisebesedik.
Hogyan kezeld az ekcémát?
Ahogy fent jeleztem, az atópia nem múlik el, legfeljebb az ekcéma tünetei kezelhetők. Odafigyeléssel azonban minimálisra csökkenthető a kellemetlenség. Tegyünk meg ezért mindent, főleg a baba- és kisgyerekkori ekcéma esetében!
Figyeljünk oda a bőrápolásra!
A babák és kisgyerekek bőre alapból nagyon érzékeny, de egy ekcémás babáé még annál is finomabb gondoskodást igényel. Ne súlyosbítsuk az amúgy is kellemetlen tüneteket azzal, hogy
- irritációt okozó összetevőket,
- savas vagy lúgos hatású kozmetikumokat,
- illatanyagokkal „felturbózott” krémeket kenünk a babánk bőrére.
Ezek mind-mind hozzájárulhatnak a betegség elhúzódásához és az ekcéma kellemetlen tüneteinek erősödéséhez.
Ezeket ne használd:
Korábban már írtam róla, melyek azok az anyagok, amelyeket kerülni érdemes a babakozmetikumok esetén. Sajnos nagyon sok olyan termék kapható, amelyek irritálják, károsítják a bőrt, különösen az érzékeny babákét.
Ne használj olyan kozmetikumokat a babád bőrére, amelyek
- illatanyagokat (pl. az ismeretlen összetevőjű parfümök) és
- SLS-t (sodium lauryl sulfate) tartalmaznak!
Olvasd el a káros kozmetikai anyagokról szóló cikkeinket itt:
https://herbarting.hu/szakertoi-cikkek/finom-babaillat
https://herbarting.hu/szakertoi-cikkek/4-veszelyes-osszetevo
https://herbarting.hu/szakertoi-cikkek/erre-ugyelj
Ezeket használd:
Tedd meg a babád jó közérzete érdekében, hogy a legkíméletesebb babakozmetikumokkal kezeled a bőrét! Minél természetesebb egy kozmetikum, annál jobban és könnyebben tud hasznosulni a bőrben.
Az ekcéma tüneteinek enyhítésére jó választás a HerbArting termékcsalád bármelyik terméke, amelyek összetevői anyai gondoskodással lettek összeválogatva úgy, hogy ne irritálják a babák bőrét.
Egyik HerbArting termék sem tartalmaz mesterséges alapanyagokat!
A HerbArting ajánlja
Mivel az elmúlt években már rengeteg kis ekcémás beteget kezeltünk, az ő tapasztalataik és visszajelzéseik alapján ezeket a termékeket ajánljuk az ekcéma tüneteinek kezelésére:
1. Fürdetéshez használd a HerbArting fürdetőkrémet, amely minőségi bio sheavajból, egészséges E-vitaminból, bőrpuhító panthenolból és egy nagyon lágyan tisztító kókusztenzidből készül. Más sheavajas babafürdetőkhöz képest a HerbArting fürdetőkrém a vízben könnyen eloszlik, nem teszi síkossá a baba bőrét, és nem tömi el a lefolyót, mivel nem csak zsírokat tartalmaz.
2. Amikor a baba bőre szárazabb, extra ápolásként használjunk HerbArting körömvirágos babatestápolót, amelyet bőrnyugtató és tápláló növényekből készítünk: kamillából, sheababból és mandulából. A testápolónk lelke pedig egy olyan körömvirágolaj, amelyet mi érlelünk 5 hétig, hogy minden vitamin és értékes anyag benne maradjon. Így képes ténylegesen ápolni és táplálni a bőrt.
3. Aktív ekcémás tünetekre, belángolt ekcémás foltokra vevőink visszajelzése alapján jól használható a HerbArting lanolinos-ligetszépeolajos popsikenőcs, amely képes a gyulladást csökkenteni, miközben táplálja is a bőrt. Hogy hogyan? A benne lévő kamilla, sheabab, cink-oxid, gyapjúviasz és a ligetszépeolaj gondoskodik a kiváló hatásról.
Mit tehetsz még, ha nem múlik az ekcéma?
Nagyon fontos, hogy az ekcéma tüneteinek kezelése mellett foglalkozzunk az ekcéma okaival is.
Az ekcéma okai gyakran allergiára vezethetők vissza, de nem könnyű rájönni, hogy mire allergiás az ekcémás baba. Egyes gyerekeknél a precíz diéta enyhülést hoz a tünetekben. Főleg a 2 év alatti babáknál szokott javulást hozni a tejtermékek, a tojás és/vagy a glutén elhagyása. Pollen-, szőr- vagy élelmiszerallergiától is jelentkezhetnek ekcémás tünetek a kisgyerekek bőrén, gyakori a fémallergia is, de még akár lelki okokra is visszavezethető ez a betegség. A tünetek rendszerint nyáron (meleg ekcéma) vagy télen fokozódnak (hideg ekcéma).
Ha a külső kezelés nem használ, nagyon fontos, hogy kiderítsük, mitől fokozódnak a tünetek. Figyeljük gyermekünk állapotát, jegyezzük fel, mikor és mitől erősödött az ekcémája. Ez megkönnyítheti az orvosi kezelést is. Ha a tünetek elhúzódnak, mindenképpen forduljunk orvoshoz!
Ezt olvastad már?
Pöttyök, foltok, kiütések a baba bőrén? Don’t panic!
Hogyan ápold a babád bőrét okosan?
Erre ügyelj, ha babakozmetikumot vásárolsz