Te is érzed, milyen büdös a gyógyszertári popsikenőcs? Tudod, hogy mi minden van benne? Ha nem, olvasd el cikkünket, és válassz inkább natúrkozmetikumot.
Legutóbbi cikkemben a gyógyszertári babafürdetők összetevőivel foglalkoztam, ma pedig a gyerekorvosok által szintén felírt popsikenőcsnek jártam utána. Ez a krém is benne van ugyanis abban a csecsemőápolási csomagban, amelyet az újszülötteknek ajánlanak. Sajnos itt sem örülhettem nagyon.
A gyógyszertári popsikenőcsnek
- rémes az illata,
- a baba ruhája is átveszi ezt a szagot,
- ráadásul az érzékeny területek pirosságát sem gyógyította meg.
Mit tartalmaz a gyógyszertári popsikenőcs?
Természetesen alaposan utánajártam, mi minden van a popsikenőcsben, mitől olyan lehetetlenül furcsa szagú. Az alábbi összetevőket fedeztem fel benne (a mennyiségi előfordulás csökkenő sorrendjében), amelyek közül néhány kifejezetten veszélyes:
- Talcum – azaz talkum, vagyis magyarul zsírkő. Töltőanyagként használják a kozmetikumokban. Egy nagy kozmetikai céget éppen most büntettek meg azért, mert ezt az anyagot használták a babahintőporukban. A Talcum ugyanis rákkeltő.
- Zinc-oxide – vagyis cink-oxid, amely egy antibakteriális, gyulladáscsökkentő, sebgyógyító anyag. Széles spektrumú fizikai fényvédelmet is biztosít UVA- és UVB- sugárzás ellen. Mivel ez az egészségre nem ártalmas, a HerbArting lanolinos-ligetszépeolajos popsikenőcs is tartalmazza.
- Alumínium-acetát-tartarát oldat, amely több anyagból tevődik össze. Van benne
- alumínium-szulfát, az alumínium kénsavval alkotott sója, amely nagy mennyiségben befolyásolja a májműködést, és a vesebetegségben szenvedőknél is felhalmozódhat a szervezetben. Ha a vérbe sok alumínium kerül, mérgezés, ideg- és csontbántalmak alakulhatnak ki. Felmerült a gyanú, hogy szerepet játszik az Alzheimer-kór kialakulásában is.
- kalcium-karbonát, vagyis mészkő, amely szénsavas mész, és a kozmetikumokban csomósodásgátlóként és színezőanyagként használják. Káros hatása nem ismert.
- borkősav, amely számos gyümölcs természetes alkotóeleme. Segíti az antioxidánsok működését. A PH beállítása miatt teszik a krémbe, ezen felül bőrhámlasztó hatása is van.
- tömény ecetsav, amely könnyen felismerhető, hiszen ez adja az ecet savanyú ízét és átható szagát. A krémekben tartósító, bőrhámlasztó, fertőtlenítő szerepe van. Enyhén bőrszárítő hatású.
- Tisztított víz, amely a legtöbb kozmetikum alapja.
További összetevők a popsikenőcsben
- Csukamájolaj (A-típusú) – azaz a tőkehal, illetve egyes cápafajok májából nyert olaj. Omega–3 zsírsavakban, jódban, A- és D-vitaminokban gazdag, kiváló bőrápoló tulajdonságokkal bír.
- Sztearin - egyike a hasznos telített zsírsavaknak. Leginkább állati és növényi zsírokból és olajokból származik. A PETA-tól (https://www.peta.org/ ) független in vitro kísérletekben felmerült, hogy a vegyület „potenciális rákkeltő”. A jelenlegi hivatalos álláspont szerint alacsony kockázattal bíró vegyület annak ellenére, hogy sok esetben a sztearinsav kivonásánál/feldolgozásánál nehézfémeket is használnak.
- Gyapjúviasz-alkoholok – vagyis gyapjúviaszból nyert szterinek és hosszú szénláncú, alifás alkoholok elegye. A gyapjúviasz a gyapjas állatok faggyúmirigyeiben termelődő anyag. Víztaszító hatású és mivel komponensei a bőr lipidjeihez hasonló szerkezetűek, pozitívan hatnak arra annyi kivétellel, hogy szárítják a bőrt.
- Fehér viasz – vagyis a méhviasz fehérített változata, amelyet víztaszító és konzisztencianövelő (https://idegen-szavak.hu/konzisztencia) hatása miatt kevernek a krémekhez. A sárga méhviasz, amelyet még nem fehérítettek ki, ugyanilyen hatású, de annak még finom méz illata is van.
- Natív ricinusolaj - A ricinus növény magvaiból hidegen történő sajtolással előállított zsíros olaj. Kiváló sebgyógyító, bőrápoló hatású olaj, amely antioxidánsokat tartalmaz, azonban sajnos ez a legkisebb mennyiségben használt összetevője a krémnek, így pozitív hatását nem tudja kifejteni.
Mitől büdös tehát a popsikenőcs?
A ricinusolaj, a csukamájolaj, az ecetsav már önmagukban sem épp ámbraillatú összetevők, de a többi alkotóelemmel együtt kifejezetten kellemetlen szagú krém készíthető csak belőlük. A jó hír viszont, hogy a gyógyszertári popsikenőcsben – ahogy láthatod – sok remek anyag van.
A rossz hír azonban, hogy számos teljesen szükségtelen, sőt veszélyes anyagot is tartalmaz, amelyet semmiképp sem használnék a baba bőrén (sem).
Célszerű minél tisztább forrásokból származó natúrkozmetikumokat használni, amelyek mentesek minden káros anyagtól, és csak tápláló, gyulladáscsökkentő természetes alapanyagokat tartalmaznak. Amilyenek a HerbArting kozmetikai termékei is.
Ezt olvastad már?
3 veszélyes anyag a babafürdetőkben
Gyógyszertári fürdető: Tudod mi van benne?
Babafürdetési kisokos - 8+1 tipp a baba fürdetéséhez – lépésről lépésre